“67 DEPREMİNDE BİSİKLET ÜZERİNDEYDİM… “

04 Mart 2017 Cumartesi günü Kent Meydanında AFAD’ın Deprem Haftası bilgilendirme etkinliğine bizler de dahil olduk…

Meydana rağbet gerçekten çok fazlaydı. Gün boyu devam eden sirkülasyonda bunu kanıtladı. Vatandaşlar, tüm bilgilendirme standlarını inceleyerek deprem anında nasıl korunmaları gerektiğini ve AFAD, STK’ların deprem için hazırlıklarını incelediler… Bisikletliler Derneği Sakarya Şubesi olarak bizler de, depremde en çevik ve gerçekçi ulaşım aracı bisikleti anlatmak için yerimizi aldık. Standımızı açtık, broşürlerimizi, makalelerimizi hazırladık, masamızı kurduk. Başladık anlatmaya…

Bizler anlattıkça etrafımızda daha fazla kişi olmaya başladı. Bilgilendirme standı açan diğer STK temsilcilerini ziyaret ettik, ortak çalıştaylar için iletişim sağladık. İkramlarımız, anlatımlarımız hep bir amaca yönelikti: afet anında ulaşım!

Afet anında bisikletli ulaşımı anlatmak için onlarca makale yüzlerce örnek mevcut olsa da canlı şahidimiz, Altan Balcıoğlu bey amca, bizlere net şekilde bunu anlattı;

“Ben de bir bisiklet tutkunuyum. Sizleri burada görmekten çok mutlu oldum” diyerek yanımıza gelen Altan amca, başladı anlatmaya; “Ben de bir bisiklet tutkunuyum. Şimdiye kadar birçok yere bisiklet üzerinde yolculuk yaptım (örnekler veriyor). Ayaklarım bacaklarımın kuvveti hala yerinde.” diyerek bizlerden bilgi almak istedi..

IMG_4372
.
.
.
.
.
.
.
.


.
.
.
.
.
.
.

Görmüş geçirmiş, yaşayan bir çınar gibi karşımızda duran Altan amcaya bisikletli ulaşımda afetin önemini anlattık. Fotoğraflar ile yaşanmış örnekleri gösterdik ama kendisi zaten canlı örnekti… “67 depremini bisiklet üzerinde yaşadım… Sanki arkamdan (sağ arkasını göstererek) biri beni çekti. Zor toparlayarak bir baktım deprem oluyor. Toparladım ve doğru eve doğru bisikletle gittim. Hala bisiklet kullanıyorum. Sizleri burada görmek beni çok mutlu etti. ” dedi.

Depremde bisikletli ulaşımın önemini anlatan diğer şahidimiz ise Hakkı Akova ağabeyimizdi… İki teker tutkunu demek yanlış olmaz çünkü hem bisiklet hem motorsiklet kendisinden sorulur demekte fazlalık göremeyiz. Nitekim şu anda Sakarya’da motorsiklet denilince ilk akla gelen isimlerden olmasıyla birlikte aktif olarak bisiklet kullanmaya da devam ediyor. Standımızı ziyarete geldiğinde, önce afet anında bisikletli ulaşım hakkında bilgilendirme sağladık. Sonra kendisi 17 Ağustos 1999 depreminde yaşadıklarını şöyle anlattı;

“Araba kalmadı… Garajların altında. Evler yıkıldı, arabalar sıkıştı. Akrabaları merak ediyoruz ve ulaşamıyoruz. Aldım bisikletimi, o dönemde BMX bir bisikletim vardı, çıktım yola. Babaannemlere ulaşmaya çalışıyorum. Bazı yollara evler yıkıldığı için bisikleti sırtıma alarak geçebildim. Eve vardığımda dedem iki elini başının arasına almış oturuyordu. Babaannemi kaybettik. Oradan halamlara ve diğer akrabalarıma bisiklet ile ulaştım…”

IMG_4373

Tüm bu anlatılanlar, yaşananlar şunu gösteriyor ki, tüm afet ve sonrası durumlarda bisiklet, ulaşımda can damarımız… Buna defalarca şahit olduk, dileriz tekrar şahit olmak zorunda kalmayız.

Bu önemli günün oluşmasını sağlayan, başta AFAD Sakarya İl Müdürü Sayın Hüseyin Kaşkaş’a, Bisikletliler Derneği Sakarya Şube Başkanımız İlhan Şengel’e, ortak çalışma yürüttümüz gönüllü  STK ve temsilcilerine, ve bugüne destek olan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.