Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Soru: Sakarya Bisiklet Sevenler Grubu & Bisikletliler Derneği Sakarya Şubesi kimdir?

received_10154355716607568
Cevap: SAKARYA BİSİKLET SEVENLER GRUBU; bisiklet, doğa ve adrenalin sporlarını sevdirmek, arkadaşlık, dostluk ve kardeşlik ortamı içerisinde bu sporları yapmak, tur ve geziler düzenleyerek hoşça vakit geçirmek amacı ile kurulmuş bir arkadaşlık grubudur. Ayrıca grup, BİSİKLETLİLER DERNEĞİ SAKARYA ŞUBESİDİR.

2015 yılına ait etkinlik raporumuzu incelemek için tıklayın
2016 yılına ait etkinlik raporumuzu incelemek için tıklayın

***
Soru: Derneği – Grubu kim yönetiyor?
FB_IMG_1489386628969
Cevap: Her yıl dernek üyelerimizn genel kurulda seçtiği yönetim görev almaktadır.
Yönetim

***

Soru: Hafta içi bir yerlere gidiyorsunuz. (Sapanca – Karaman- Korucuk vb) Bu turlara ben de katılabilir miyim?
1

Cevap: Hafta içi düzenlenen sürüşler, genellikle akşam saatlerinde olmak üzere ortalama toplam 30 km mesafede yapılan etkinliklerdir. Etkinlikler düzenlenmeden bir- iki gün öncesinde duyurusu yapılır. Duyuruları takip etmek için Facebook’taki Sakarya Bisiklet Sevenler Grubumuza dahil olmalı ve Bisikletliler Derneği Sakarya Şubesi sayfamızı beğenerek takip etmelisiniz. Bu etkinliklerin amacı hareketli yaşam tarzına katkıda bulunarak kondisyonu arttırmaktır. Birbirimizle yarışmıyoruz; keyifle, belirli bir tempoda sürüşleri tamamlamayı planlıyoruz.

Sürüşlere, bisiklet fark etmeksizin herkes katılım gösterebilir. Dernek üyelik şartı bulunmamaktadır. 18 yaş ve altı kullanıcılar etkinliklere velisi ile katılabilir. Geride kalırım, oo ben süremem, yük olurum diye düşünmeyin. Grupta gördüğünüz herkes yavaş yavaş başladı ve devam etti. Ufak ufak denemelerle uzun mesafelere daha rahat gideceksiniz. Ve unutmayın, sizi hiçbir etkinlikte geride bırakmayacağız.

***

Soru: Fotoğraflarda görüyorum, bazen yüzlerce kilometre yol gitmişsiniz. Bu etkinliklere ben de katılabilir miyim? En uzak nereye gittiniz? Hiç mi yorulmuyorsunuz? Bacaklarınız ağrımıyor mu?

Taraklı Turu

Taraklı Turu

Cevap: Elbette ilk etapta uzun mesafeli sürüşlere katılmanız bünyenizi zorlayabilir. Fakat hafta içi turlarına katılır, kondisyonunuzu arttırmak amaçlı çalışmalar yaparsanız bunun meyvesini alacaksınız. Yani, pedala bastıkça daha fazla basabileceksiniz. En uzak, bir günde 300 km’ye yakın mesafelere ulaştık. Elbette yoruluyoruz ve belirli bir tempoda gidiyor, belirli aralıklarla dinleniyoruz.

***

Soru: Bazen çok kalabalık oluyorsunuz, o kadar kalabalık şekilde yollarda nasıl gidiyorsunuz?
FB_IMG_1454930469084
Cevap: Evet doğru, birçok etkinlikte 50-60 ve daha fazla kişiyle sürüşlerimiz oluyor. Grup sürüşleri için belirli kurallar mevcut. Bu kurallara riayet edildiği sürece her hangi bir sorun olmadan yolumuza devam edebiliyoruz. Tüm sürüşlerde görevlendirilen arkadaşlarımız da güvenliği sağlamak için çalışıyorlar.

Bu bana yetmez daha çok bilgi istiyorum diyorsanız:
Bisiklet Grup Sürüşlerinde Uyulması Gereken 14 Önemli Kural

***

Soru: Grup- dernek aidatınız var mı?
içerik
Cevap: Hayır, Sakarya Bisiklet Sevenler grubuyla ilgili bir aidatımız yok.  Bisikletliler Derneği Sakarya Şubesi’ne asli üye olmak isteyenler için aidatlar bulunmaktadır. Asli üyelik şartları ve detaylı bilgi için: Üyelik

***
Soru: Etkinliklerde nerede toplanıyorsunuz? Grup- Dernek binanız var mı?
ev
Cevap: Toplanma alanımız etkinliklere göre değişim gösterebiliyor. Dernek – Grup binamız, Sakarya Bisiklet Evimiz,  Serdivan’da bulunuyor.
Şuradan ulaşabilirsiniz:
Sakarya Bisiklet Evi | Dernek Merkezi

***
Soru: Bisiklet almak istiyorum, ne alayım ve nereden alabilirim?
hangi-bisiklet-panda-bisiklet-1-320x320
Cevap: Bisiklet almak için Sakarya’da birçok bisiklet satan mağaza, dükkan, bisikletçi mevcut. Hatta yaz aylarında süper marketlerde bile bisiklet bulabilirsiniz. İnternetten de alış veriş yapabilirsiniz. Herkesin kendi tercihi ama madem soru bize soruldu o halde bisikleti, bisikletçiden alın diyoruz.

Mühim olan bisiklet satın almak değil, aldıktan sonra da teknik destek sağlayabilecek, karşınızda muhatap bulabileceğiniz, garantisi olsa da her hangi bir arızasında bisikletin arkasında duracak yerlerden alış veriş yapmanızı öneriyoruz. Aynı zamanda yok yere fazla paralar vermenizi, boyunuza uygun olmayan- kadro boyları küçük/büyük bisikletleri almanızı istemeyiz. O sebeple bisikleti, bisikletçiden almanızı söylüyoruz.

***

Grubumuzun teknik destek ve lojistik desteğini  Ömerim Bisiklet  sağlamaktadır.

45212954281192014

İyi güzel fakat nerede ve nedir bu bisikletçinin telefon numarası diyorsan, detaylı bilgi ve iletişim için: ÖMERİM BİSİKLET

***
Soru: Bazı bisikletler çok pahalı, bisiklete o kadar para verilir mi? Ya da benim x kadar param var, ne tür bisikletler alabilirim?

Cevap: Elbette bu bisiklet mevzusunun içerisinde de her konuda olduğu gibi bisiklet için de astronomik rakamlar var. Yine de iyi bir bisiklete sahip olmak için gereken rakamlar da göz önünde alındığında dahi rakamlar size pahalı gelebilir.

Bisiklet, daha çok çocukluktaki bir oyuncak olarak 100-200 lira gibi fiyat aralığında düşünülüyor. Elbette bu fiyat aralıklarındaki bisikletlerle de yollara gidilebilir ama dayanıklılık, konfor, teknik hususlardaki kanaati size bırakıyoruz. Bu sebeple, madem bu olaya yöneldiniz, gözünüzü korkutmayın bütçenize göre her çeşit bisiklet bulabilirsiniz.

***

Soru: Hangi çeşit bisiklet almalıyım?

gucci-bisiklet
Cevap: Bisiklet seçimi kişinin bisikleti hangi amaçla kullanacağı cevabı ile direkt ilgilidir.
Eğer;
*Dağ –bayır çıkıp hoplayıp zıplayacağım, benim işim tepelerle derseniz Dağ Bisikleti (MTB)
* Şehir içinde gezerim, işlerime güçlerime yarar, öyle küçük sürüşler yaparım diyorsanız Şehir Bisikleti
* Kendimi yollara vuracağım, bu işte hıza odaklıyım gibi amaçlarınız varsa Yol/Yarış Bisikletine yönelebilirsiniz.
Ana hatları ile Sakarya’da bu üç bisiklet türü işinizi görebilir ama unutmayın daha birçok bisiklet türü mevcut.

***
Soru: Kask kullanmak zorunlu mu?
bisiklet-kaski

Cevap: Bu soruya şu şekilde cevap vermek daha doğru olacak:
bisiklet, bireysel bir spor. Yani bisikletin üzerinde siz varsınız ve ona gücü ileten sizsiniz. Bu gücün kontrolü sizde olduğu gibi sağlığınız ve güvenliğiniz de sizin kontrolünüzde.

Peki, bir kask takmadığınız zaman bu kontrolü sağlamış oluyor musunuz, hayır? Yaklaşık 10 km/h ile giderken bile düştüğünüz anda başınızı vurmanız kaçınılmazdır. Düşüş anında boyun ve baş kontrolü sıfırdır. Ben düşmem demeyin. Düşeceksiniz. Bisiklet kullanıp düşmeyen kimseyi göremedik. O yüzden kask takıp takmamak size kalmış.

Düştüğünüzde bizim değil sizin kafanıza bir şey olacak. Biz elimizden geldiğince sizin sağlığınız için uğraşacak, koşturacak ve üzüleceğiz. Ama olan size olacak. Unutmayın, kaçışı yok düşeceksiniz!
Ve tabii tüm bunların yanında, donanım, sürüş, güvenlik, mekanik ve teknik boyutlarıyla uçsuz bir konu bisiklet…
Tüm soru, sorun ve önerileriniz için her zaman yardımcı olmaya hazırız.

 

Soru: Bisikletle gittiğiniz yolları, kullandığınız rotaları görebileceğimiz bir uygulama var mı? Siz hangi uygulamayı kullanıyorsunuz?

Tüm bisikletliler, uzun yollara düşmeye başladıktan sonra gittiği bu yolları görmek, nerede ne kadar hız yaptığını, nereyi kaç saatte aştığını görmek ve birçok bilgiyi elinin altında tutmak ister. Bu ve buna benzer ihtiyaçlardan kaynaklı ortaya çıkan, geçmişe göre “mucize” günümüze göre “normal” değerlendirilebilecek uygulamalar, bugün elimizin altında.  Nitekim eski tarihlerde GPS sistemleri ve buna bağlı olarak internet, konum izleme gibi özellikler mevcut değildi. Hepsi manuel olarak, yazarak takip edilebiliyordu. Bizler de dünün mucizesini aktif olarak kullanıyoruz. Birçok program olmasına rağmen dernek/grubumuzda en aktif kullanılan program, dünyada da en aktif kullanılan program olan STRAVA.

Strava ile sürüş yaptığınız rota izine, ortalama hıza, kaç watt güç uyguladığınıza, eğimlere ve bunları karşılaştırarak kurduğu listelere ulaşabiliyorsunuz. Tabii premium üyeler için çok daha farklı özellikleri mevcut.

Strava1
Aktif bisiklet yaşantınızda; ilk günden bugüne kadar bu yaşantıyı, kullanımları izleyebilmek adına Strava alışkanlığını edinmenizi öneriyoruz.
Programı cihanıza indirdikten sonra grubumuza katılmayı unutmayın!
Strava

Soru: Etkinliklere ait kurallar var mı?
FB_IMG_1503660725360

Evet, turlarda güvenlik ve düzen için bazı kurallarımız mevcut…

Bisiklet Grup Sürüşlerinde Uyulması Gereken 14 Önemli Kural

***

Soru: Neden yerel bir dernek kurmak yerine Bisikletliler Derneği’nin temsilcisi/şubesi olmayı tercih ettiniz?

Sakarya Şubesi

Cevap: Bu soruyu çok defa işitiyoruz… Öncelikle grup yönetimi olarak çalışmalarımızın köklü olarak ses getirmesini ve gelecekte de şehrimize, ülkemize fayda sağlamasını diliyor ve bu odakla hareket ediyoruz.

Hali hazırda Bisikletliler Derneği’nin Sakarya Şubesiyiz. Haricinde yerel bir dernek kurmak için tüm evrak- prosedürleri hazırlayabilecek yetkinliğe ve gerekli kişi sayısından çok daha fazlasına sahibiz. Bir şube oluşumunun yerel bir dernek prosedürleri haricinde farklı bir işlem yapmıyor. Mahalli bir dernek ile tüm sorumluluk ve prosedürü aynıdır.

Kısaca, absürt bir örnek olarak Çekirdek Çıtlatanlar Derneği bile kısa bir sürede kurulabilen günümüzde, belirleyeceğimiz isimde bir mahalli dernek kurmak en fazla iki günümüzü alır.

Peki bunu neden yapmıyoruz da BİSİKLETLİLER DERNEĞİ’ni Şubesi oldunuz?

  • Bisikletliler Derneği’nin İstanbul Genel Merkez hariç şu an sadece Türkiye’de 53 il- ilçede temsilciliği bulunmaktadır. “Haydi Bisiklete” dediğimizde onlarca şehirde, yüz binlerce insanla aynı zamanda pedal basıyoruz.
  • Birlikten kuvvet doğuyor.Bisikletliler Derneği’nin tüm etkinlikleri Ulusal ve Uluslararası çapta etkinliklerdir. Hazırlanan tüm proje ve etkinlikler, ülkenin en az 50 ilinde eş gün/zamanda düzenlenmektedir.
  • Organizasyon açısından tek bilek olarak hareket edebiliyor, bisiklet ve haklarının sesini duyurmak açısından daha kuvvetli oluyoruz. Bu çalışmalara kanıt olarak sayabileceğimiz onlarca proje, yüzlerce etkinlik, yasa tasarıları hayata geçirildi. Sakarya’da da örnek birçok çalışmayı hayata geçirdik.
  • Üst düzey Devlet Kurumları ile direkt temas halinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bakanlıklar ve diğer devlet kurumları ile projeler üreterek, çalıştaylar düzenleyerek çalışmaların ülkenin tamamına yayılmasında Sakarya ayağını üstleniyoruz.
  • Derneğimiz, Uluslararası Festivaller, çalıştaylar düzenliyor, ülke ülke bisiklet için çalışmalara katılıyor ve biz edinilen bilgileri Sakarya’ya yayıyoruz.
  • Sadece şehirler için değil, Türkiye için ilklerin yaşanmasına ön ayak oluyoruz. Bisikletli yaşamın oluşması, bisiklet eğitim ve kültürünün oluşması adına büyük bir organizasyonun donanımlı, kaliteli ve eğitimli verisi ile hareket etme imkanı yaşıyor ve bu bilgi ile değişimleri gerçekleştiriyoruz.
  • Bisiklet evrenseldir. Küreselleşmenin sonucunda küçük bir mahalle haline gelen dünyaya ayak uydurmak, evrensel ve daha geniş çaplı düşünmek ve bu düşünceleri gerçekleştirmek zorundayız.

Tüm bu çalışmalar, durumlar harici birçok önemli sebebe dayandırabileceğimiz “Neden Mahalli/Yerel bir Dernek Kurmuyorsunuz” sorusunun cevabını verdiğimizi düşünüyoruz.

Sizce tüm bunları başka bir isimle dernek kurarak yapabilir miydik? Ne kadar başarılı olurduk, ülke genelinde ne kadar ses getirirdik? Mesela yerel bir dernek, bisikletliler için hangi yasayı değiştirebilirdi? Hangi bakanlık ile hangi çalışmayı yürütebilirdi? “Bisiklet Temel Trafik Eğitimi” dersinin müfredata girmesini sağlayabilir miydi? Türkiye’nin dört bir yanından gelen bisikletliler ile boğazdan 10 bin kişi ile geçebilir miydi? Bir çağrı ile binlerce bisikletliye ulaşabilir miydi? Bu ve benzer, soruların cevapları açısından bakarak konuyu daha rahat değerlendirebileceğinizi umuyoruz.

Büyüğüz, birlikteyiz, kuvvetliyiz.